<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 następna > ostatnia >>

ks. dr Mariusz Majewski

Jak to się zaczęło......

Tłem formalno-historycznym powstania Karkonoskiego Stowarzyszenia Edukacyjnego u Erazma i Pankracego są działania, jakie na terenie Jeleniej Góry podjęła grupa osób, której zależało na powołaniu do istnienia szkoły katolickiej w tym mieście. Pomysł stworzenia takiej placówki edukacyjnej istniał u wielu osób, od wielu już lat.

Na początku roku 2011 zawiązała się nieformalna grupa, w której podjęto rozmowy w celu urzeczywistnienia zamysłu otwarcia szkoły katolickiej w Jeleniej Górze. Od samego początku koordynatorem działań był ks. dr Mariusz Majewski – sekretarz Biskupa Legnickiego, związany z centralna parafią jeleniogórską – pw. Świętych Erazma i Pankracego. Wraz z duchownym, wstępne działania rozpoczęły dwie panie: mgr Janina Ziętek – nauczyciel religii w Zespole Szkół Licealnych i Zawodowych nr 2 w Jeleniej Górze oraz mgr-lic. Małgorzata Bak – nauczyciel religii w Zespole Szkół Ogólnokształcących Nr 1 w Jeleniej Górze. Pierwszym formalnym krokiem grupy było pismo skierowane do ks. Bogdana Żygadło – proboszcza parafii pw. Świętych Erazma i Pankracego w Jeleniej Górze, w którym zawarto zapytanie o możliwość utworzenia przy parafii szkoły katolickiej. Pismo, podpisane przez wyżej wymienionych, datowane na 10 stycznia 2011 roku, miało następującą treść: Nawiązując do tradycji wychowawczo-dydaktycznych centralnej parafii Jeleniej Góry, a zarazem odpowiadając na potrzebę wychowania katolickiego dzieci z rodzin naszego miasta, zwracamy się z prośbą o stworzenie możliwości utworzenia Zespołu Szkół Katolickich przy Parafii pw. Świętych Erazma i Pankracego w Jeleniej Górze. Niniejszym deklarujemy pomoc merytoryczną i organizacyjną w tworzeniu wspomnianej szkoły.

Dynamicznie rozwijająca się sytuacja, związana z powiększaniem się grupy osób zainteresowanych powstaniem szkoły katolickiej sprawiła, iż w szybkim tempie do grupy inicjatywnej dołączyły kolejne osoby. Byli to: ks. Bogdan Żygadło, pan Henryk Jezierski, pani Barbara Ludorowska, pan Lechosław Trębicki.

Kolejnym działaniem Grupy było podjecie decyzji o założeniu stowarzyszenia, które mogłoby być organem prowadzącym oraz wspierającym mającą powstać szkołę. Po podjęciu takiej decyzji rozpoczęto prace przygotowawcze do zwołania spotkania założycielskiego. Jego data wyznaczona została na niedzielę 27 marca 2011 roku, na godz. 19:00. Spotkanie miało swoje miejsce w sali spotkań na plebanii parafii pw. Świętych Erazma i Pankracego w Jeleniej Górze (w budynku dawnej szkoły katolickiej).