• Kliknij aby pomóc

Stowarzyszenie

  • Archidiecezja Kolońska
  • Miasto Jelenia Góra
  • UNIA

Gimnazjum Katolickie

RELACJA Z UROCZYSTEJ INAUGURACJI

gimn_tarcza.jpg

logo_gimnazjum_podune_biae.jpg

RELACJA Z UROCZYSTEJ INAUGURACJI PRACY

PUBLICZNEGO KATOLICKIEGO GIMNAZJUM U ŚW. PANKRACEGO

W JELENIEJ GÓRZE

 

„Katolik to człowiek o szerokich horyzontach” - powiedział ks. dr hab. Bogdan Lisiak, jezuita polskiej prowincji południowej, który wygłosił wykład inauguracyjny podczas uroczystego rozpoczęcia pracy Publicznego Katolickiego Gimnazjum u św. Pankracego w Jeleniej Górze. Takiego człowieka chcemy kształcić i kształtować w naszej Szkole. Na tę trudną drogę błogosławił Dyrekcji i Nauczycielom oraz Rodzicom ks. Biskup Stefan Cichy, ordynariusz Diecezji Legnickiej.

Na Uroczystą Inaugurację pracy Publicznego Katolickiego Gimnazjum u św. Pankracego przybyło wielu znakomitych Gości - m.in. ks. Biskup Stefan Cichy, Biskup pomocniczy Marek Mendyk, ks. dziekan Bogdan Żygadło, proboszcz parafii pw. Świętych Erazma i Pankracego, ks. prałat Tadeusz Dańko, proboszcz parafii Świętego Wojciecha, liczni księża, przedstawiciele władz miejskich, Pan Paweł Domagała, dyrektor Wydziału Edukacji i Sportu, Pan Zygmunt Korzeniowski, naczelnik Wydziału Dialogu Społecznego w Urzędzie Miasta w Jeleniej Górze, prof. dr hab. Henryk Gradkowski, rektor Karkonoskiej Państwowej Szkoły Wyższej, Pani poseł Marzena Machałek, jeleniogórska radna Pani Anna Ragiel, Dyrektorzy szkół, Nauczyciele, Uczniowie i ich Rodzice oraz Członkowie Karkonoskiego Stowarzyszenia Edukacyjnego u Erazma i Pankracego.

To było spotkanie na najwyższym poziomie – krótką historię szkolnictwa katolickiego na ziemi jeleniogórskiej przedstawił ks. Mariusz Majewski, wiceprezes Karkonoskiego Stowarzyszenia Edukacyjnego u Erazma i Pankracego, które jest organem prowadzącym Gimnazjum. Następnie wykład pt. „Wychowywać – ale jak?” wygłosił zaproszony gość – ks. Bogdan Lisiak. Jego ważne słowa o współczesnym wychowaniu, którego podstawą winny być katolickie wartości, rozpoczęły II Tydzień Wychowania.

Prezes Stowarzyszenia pan Mariusz Gierus i Dyrektor Gimnazjum pani Janina Ziętek przedstawili Uczniów i rozdali specjalnie przygotowane torby z logo Szkoły. Zebrani mogli także obejrzeć prezentację o pasjach naszych uczniów i wysłuchać wiersza naszej uczennicy, podsumowującego wyjazd integracyjny.

Po spotkaniu w auli Kolegium Jezuickiego przeszliśmy do Bazyliki śś. Erazma i Pankracego na Mszę św., której przewodniczył Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup Stefan Cichy. W oprawę Eucharystii zaangażowani byli Rodzice, Nauczyciele i Uczniowie Gimnazjum. Pani Dyrektor odczytała także akt zawierzenia naszej Szkoły Matce Bożej:

Maryjo, Matko Chrystusa!

Matko i Patronko Szkolnictwa katolickiego w Polsce, przynosimy Ci w darze nasze Gimnazjum i zawierzamy je Twojemu Sercu. Pod Twoją macierzyńską opiekę oddajemy  naszych Uczniów, Rodziców, Nauczycieli, wszystkich Pracowników naszej Szkoły, Darczyńców i tych, bez których nie byłoby Publicznego Katolickiego Gimnazjum u św. Pankracego - członków  Karkonoskiego  Stowarzyszenia Edukacyjnego u Erazma i Pankracego. Prosimy Cię Matko, aby nasza Szkoła  była wspólnotą, w której  uczeń i nauczyciel wzrasta do pełni człowieczeństwa na wzór Chrystusa. Zawierzając się Twojemu Sercu - prosimy, bądź obecna w naszej Szkole, ucz nas Chrystusa, aby nasze życie było przepojone wiarą, miłością i nadzieją, którą tylko Jezus dać może. Matko stojąca pod Krzyżem Jezusa, pomóż nam nauczycielom i wychowawcom, stać pod Krzyżem razem z Tobą, abyśmy wpatrzeni w miłość Chrystusa-Odkupiciela i Twoją, Maryjo, dawali uczniom – słowem i przykładem – Chrystusa - Źródło życia i nadziei. Oddajemy się, Matko, do Twojej dyspozycji dla dzieła nowej ewangelizacji. Posługuj się nami i prowadź nas.

Amen

Dziękujemy wszystkim przybyłym Gościom, dziękujemy każdemu za dar modlitwy i wszelkiego rodzaju wsparcie. I zobowiązujemy się do pracy „Ad Maiorem Dei Gloriam”.

Słowo wprowadzające do uroczystej inauguracji