Trzej Królowie z lajbłądem i dzwonkiem dla Pankracego

spiewnik.jpg

W Jeleniej Górze już po raz szósty, 06 stycznia 2017 w Uroczystość Objawienia Pańskiego, Karkonoski Orszak Trzech Króli powitał Świętą Rodzinę. Wraz z Kacprem, Melchiorem, Baltazarem i ich dworami przybyły do Dzieciątka setki ludzi, którzy pomimo mroźnego dnia i padającego śniegu, nieśli w sercach radość i miłość.

Już na początku grudnia ogłoszony został konkurs na gwiazdę betlejemską – w tym roku wykonały ją dzieci ze świetlicy Szkoły Podstawowej nr 10 w Jeleniej Górze. Konkurs koordynował Damian Strączek, który wraz z Wiktorem – przedstawicielem wykonawców gwiazdy – szedł z nią na przedzie Orszaku.

Setki jeleniogórzan podążało za gwiazdą, ze śpiewem prowadzonym przez góralską kapelę Janicki, która jest z Karkonoskim Orszakiem Trzech Króli od samego początku. Obok trzech króli, ważną „postacią” w tym roku okazał się Lajbłąd Karkonoski. Duży, włochaty, przypominający wielbłąda zwierzak, cieszył się ogromną sympatią szczególnie młodszych, głównie ze względu na swoje przyjazne i łagodne usposobienie.  Lajbłąda – niezwykłą atrakcję Orszaku – powołała „do życia” Justyna Liber.

Głównym organizatorem wydarzenia w Jeleniej Górze jest Karkonoskie Stowarzyszenie Edukacyjne u Erazma i Pankracego, które – jak co roku – zaprasza do współpracy parafie, duszpasterstwa, stowarzyszenia, szkoły i przedszkola. W tym roku poszczególne sceny przygotowywały:

-        Duszpasterstwo „Studnia” działające przy parafii pw. świętych Erazma i Pankracego w Jeleniej Górze
-        Społeczność Publicznego Katolickiego Gimnazjum u św. Pankracego w Jeleniej Górze
-        Stowarzyszenie Harcerstwa Katolickiego „Zawisza” Skauci Europy
-        Miejskie Przedszkole nr 27 „Okrąglaczek”

Uczestnicy Orszaku ze śpiewem na ustach wędrowali od sceny do sceny, aż dotarli do symbolicznego Betlejem na Placu Ratuszowym, gdzie czekała już Święta Rodzina. Jeleniogórzanie powitali Dzieciątko najpiękniejszymi kolędami, a do tańca włączył się nawet sam turoń z góralskiej kapeli. W rolę swojego życia – jak sami napisali – wcielili się Agnieszka i Mariusz Gierusowie wraz z maleńkim Ignasiem, który wśród takiego zgiełku potrafił nawet spokojnie zasnąć. Świętej Rodzinie towarzyszyli starsi bracia Ignasia – Tymon i Antoni, którzy wcielili się w role aniołków.

Zmarzniętych uczestników ogrzewał czerwony barszcz i ciepło koksowników – efekt współpracy z Barem Oliwia z Piechowic i Strażą Miejską. Scenę główną przygotował Urząd Miasta Jelenia Góra i Jeleniogórskie Centrum Kultury, a nagłośnienia użyczył Jerzy Liber. Materialnie wspomogło  Orszak także „Termale” Sp. z o.o. – biuro rachunkowe Małgorzaty i Józefa Zabrzańskich. Nieocenionym wsparciem jak co roku służyła również parafia pw. świętych Erazma i Pankracego.

Karkonoski Orszak Trzech Króli to przede wszystkim wielkie radosne spotkanie osób, dla których ważne są tradycja i wiara. Kolędowanie, wspólnotowe działanie, radość i wyznanie wiary w Tego, który pod postacią maleńkiego dziecka chce rozgościć się w sercu każdego, aby przynieść pokój i miłość – to główny cel orszakowej wędrówki ulicami Jeleniej Góry.

Podczas Orszaku, Karkonoskie Stowarzyszenie Edukacyjne u Erazma i Pankracego zainicjowało  również ogólnopolską akcję społeczną pn. „Dzwonek dla Pankracego” (www.DzwonekDlaPankracego.pl). Celem akcji jest zgromadzenie środków w wysokości 570 826,56 PLN, stanowiących wkład własny do projektu przeznaczonego do dofinansowania w ramach RPO WD 2014-2020. Projekt ten obejmuje II etap prac związanych z przebudową i zmianą sposobu użytkowania Publicznego Katolickiego Gimnazjum u św. Pankracego w Jeleniej Górze z przeznaczeniem na szkołę z adaptacją pomieszczeń oraz ich wyposażeniem.

fot. Łukasz Kamiński